20 Ocak 2022

Alp Web Technologies

Technology, health, education, scientific articles

Depremi önceden tahmin eden bilgisayar

Bristol Üniversitesi’de düzenlenecek olan süper bilgisayar konferansına katılacak bilim adamları deprem ve benzeri doğal felaketlerin tahmin edilip edilemeyeceğini tartışacak.

Teknoloji günümüzde ne kadar gelişmiş olursa olsun depremlerin ne zaman ve nerede olacağını önceden bilmek henüz imkansız. Mevsimsel değişimleri bile tahmin etmek için kullanılan süper bilgisayarlar dahi depremleri önceden belirleyebilecek modellemeler yapamıyor.

İngiltere’de bulunan Bristol Üniversitesi‘nde düzenlenecek olan süper bilgisayar konferasına katılacak 120 bilim adamı bu alanda en son gelişmeleri tartışacak.

Süper bilgisayarların gücü deprem tahmini yapmaya yetebilir mi?

Doğal Felaketlerin Tahmini

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net‘in haberine göre, konferansa katılacak bilim adamlarından Prof. Satoshi Matsuoka doğal felaketlerin süper bilgisayarlarla yapılacak modellemelerle tahmin edilip edilemeyeceği hakkında bir konuşma yapacak.

Tokyo Teknoloji Enstitüsü‘nün süper bilgisayar bölümün başı olan Matsuoka, üzerinde çalıştıkları deprem tahmin modeli projesini anlatacak.

Ev sahibi Bristol Üniversitesi’nde yüksek performanslı bilgisayarlar konusunda kürsü sahibi olan Simon McIntosh Smith de , bilgisayar gücünün inanılmaz bir hızla artığını ve bu cihazların tüm bilim dallarının araştırma yöntemlerini kökünden değiştireceğini belirterek, doğal felaketlerin bu yolla tahmin edilebileceğini düşündüğünü belirtti.

(ShiftDelete.Net)

Sizce süper bilgisayarlarla depremler tahmin edilebilir mi?

Mp3 indir - Business world - Evden Eve nakliyat - health issues - health articles