Onlarca farklı uygulama ve özellikle modern hayatın en çok kullanılan teknolojik ürünü olan akıllı telefonlar üstün teknolojiye sahip olsa da şarj konusunda oldukça sorunlu. Uzun saatler boyunca şarjda kalmasına rağmen hızlı tükenen şarjıyla kullanıcıları prizlere mahkum eden akıllı telefon üreticileri bu sorunu ortadan kaldırmak için güç değeri yüksek bataryalar kullansa da bu, sorunların çözümü için yeterli olmuyor.

Teknoloji sorunun çözümü için yeterli kaynaklar bulamaması kullanıcıları yanlarında şarj aleti ile dolaşmaya ve yedek batarya bulundurmaya mahkum bırakıyor. Yaşanan onca sıkıntı karşısında çözüm arayan teknoloji firmalarından olan Qnovo şarj sorununa çözüm getirdiğini duyurdu. Geliştirilen bir yazılım sayesinde akıllı telefonlar artık 15 dakika içerisinde tamamen şarj olabilecek. Bunun ilk denemeleri başarılı sonuçlar verirken şu anda bu yazılım telefonlar kullanılmaya başlanmadı. Ancak haber oku üzerinden bu yeni teknolojiyi takip edebilirsiniz.

Geliştirilen yeni yazılıma göre telefon şarja takıldığında yazılım bataryaya sinyal gönderir. Bataryanın yazılıma cevap olarak gönderdiği sinyalde yazılım bataryanın sıcaklığını, daha önce kaç kere şarj edildiğini ve voltaj değerini anında öğreniyor. Yazılım elde ettiği bu bilgilere göre bataryaya yüksek değerde kontrollü olarak elektrik gönderir. Yüksek voltaj değeriyle kontrollü bir şekilde şarj olan batarya böylece daha uzun ömürlü ve daha verimli kullanıyor.

Halen geliştirilmeye devam edilen bu yeni teknolojinin hangi firmalar tarafından kullanılacağı tam olarak bilinmiyor. Kullanıcılar için sevindirici bir haber olan bu gelişmeyle daha fazla bilgiyi önümüzde ki günlerde internetten haber oku aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Mp3 indir