12 Ağustos 2022

Alp Web Technologies

Technology, health, education, scientific articles

Film İndirmek Artık Suç Sayılıyor

Korsan kaset, film, oyun gibi birçok görsellin telif hakları ödenmeden yasa dışı yollarla satılması sadece ülkemiz için değil aynı zamanda dünya içinde bir sorun. İnternetin gelişmesiyle birlikte daha çok yaygınlık kazanmaya başlayan korsan film ve müzikler bir türlü engellenmiyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde uzak doğudan Çin’den gelen bir haberler ile korsana büyük bir darbe vuruldu.

Çin’in en büyük Torrent sitelerinden biri olan Xunlei artık telif hakkı ödenmeyen materyallerin paylaşılmasına izin vermeyecek. Peki torren nedir? Torrent internet üzerinde oluşturulan bir paylaşım ağıdır. Kullanıcıların birbirlerinin bilgisayarlarında var olan dosyaları torrent programı ile kendine aktarır ve bu şekilde paylaşım yapılır. Çin’in en büyük torrent sitelerinden olan Xunleri’nin yaklaşıl 140 milyon kullanıcısı bulunuyor ve Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA)anlaşma da tüm kullanıcılara son dakika haber olarak duyuruldu.

MPAA ile anlaşmaya göre artık Xunlei, MPAA’nın izin vermediği filmleri ve ya ücreti ödenmeyen filmlerin sunulmasına, indirilmesine ve seed edilmesine izin vermeyecek. Teknoloji alanında en güncel haber olarak dünya gündeminde yer alan bu haber sanatçılar için de büyük bir umut oldu. Bu anlaşmanın ileride geliştirilerek korsan paylaşıma bir çözüm kavuşturulması da bekleniyor. Ülkemizde böyle uygulamaların başlaması içinde şu an resmi olarak hiçbir çalışma söz konusu değil.

Ancak önümüzde ki günlerde film sektörü için böylesine bir en son haber duyurulması olanaksız değil. Film yapımcıları ve sanatçılar için büyük bir adımın olması beklenen bu türden bir uygulamanın hayata geçip geçmeyeceği kolay haber üzerinden duyurulacaktır.

Kültür – sanat alanında tüm gelişmeleri yakında takip eden ve sanatseverlere bu yönde sürekli olarak bilgiler ve haberler sunan kolayhaber.net sanat alanında yaşanan tüm gelişmeleri güncel bir şekilde takipçileriyle paylaşıyor.

Business World - Health issues - Health articles